190 éves a Himnusz

Idén 190 éve annak, hogy Kölcsey Ferenc 1823. január 22-én fejezte be a Himnuszt, a később Erkel Ferenc zenéjével nemzeti énekünkké lett költeményét. A Himnusz születésnapján ünnepeljük a magyar kultúrát, megemlékezünk nagyjainkról.

Ebből az alkalomból a Királyegyházai Iskolában is megemlékezést tartottunk, ahol a hetedik osztályos tanulók előadásában meghallgathattuk Kölcsey Himnuszát, és Vörösmarty Mihály Szózatát is vers formájában. A nyolcadikos tanulók a magyar kultúra érdekességeire hívták fel figyelmünket, például arra, hogy a magyar mesevilág páratlan az egész világon, más európai népek nem ismerik a tündért, a hetedhét országot, a hétfejű sárkányt vagy fanyűvőt még nyelvtani szinten sem, mert nincsen rá szavuk. Megtudhattuk, hogy Európába mi hoztuk be a sajátos fűszerezési technikát, a darabolást, a fűszerekkel való összefőzést és a csípős ízt, és hogy az öntözéses gazdálkodást és a vetésforgót is a magyarság honosította meg a világnak ezen a részén.