A próbaüzem vége

Február 14-ére kapott meghívást a Királyegyházai Társadalmi Tanács a LAFARGE Cement Magyarország Kft. vezetőségétől abból az alkalomból, hogy a próbaüzem befejeződött és a mérési eredmények megszülettek.

 

Zadravecz Zsófia köszöntötte a megjelenteket, majd átadta a szót Frédéric Aubet ügyvezető igazgatónak, aki a LAFARGE cégcsoportot mutatta be a Tanács tagjainak. Az előadás során egy videofilmet is megtekinthettünk a cégről, majd az ügyvezető betekintést engedett a XIX. században alakult LAFARGE történetébe, cégfilozófiájába, valamint beszélt a Strabaggal való együttműködésről és a LAFARGE Cement CE Holding GmBH. működéséről, amely Magyarország mellett Ausztriára, Szlovéniára és Csehországra is kiterjed. Mikita István gyárigazgató a 2011. július 15-től 2012. január 15-ig tartó próbaüzem eredményeiről tartott beszámolót. Elmondta, hogy a törvényi kötelezettségeknek megfelelően folyamatos méréseket végeznek, különböző monitoring rendszerek kerültek kiépítésre: levegővédelmi, talajvízfigyelő, egészségügyi és a beszállítói út szállítási zaját ellenőrző rendszerek. A próbaüzem során a környezetvédelmi hatóságok által felállított mérőkészülékek eredményeivel vetették össze a saját méréseiket, és ennek megfelelően kalibrálták a pormérőket. A cementgyártás során óránként 10 tonna szén kerül eltüzelésre, így a levegőt terhelő nitrogénoxid mennyiségét ellenőrzés alatt tartják, és a karbamid vizes oldata kerül befecskendezésre. Ennek és a modern berendezéseknek is köszönhető, hogy a törvényi előírásban megengedett 800 mg/Nm3 kibocsátási határértéket nem éri el a távozó nitrogénoxid mennyisége. A CO kibocsátásának megengedett értéke 1500 mg/Nm3. Ezzel szemben a mérések alapján a gyár működése közben 149 mg/Nm3, tehát a megengedett értéknek tized része kerül a levegőbe. Kéndioxidból 0,59 mg/Nm3 a mért kibocsátás a megengedett 400 mg/Nm3-rel szemben. A levegőbe kerülő szálló por mértéke pedig egy ötvened része a megengedettnek. A nagyon jó mérési eredmények köszönhetőek többek között a speciális anyagból készült, magas hőmérsékletnek is ellenálló zsákos porszűrőknek. A gyártási folyamat során szabad szemmel is jól láthatóan mindössze vízgőz távozását figyelhetjük meg a kémény fölött. Kilencvenegy darab ún. zsákos portalanító berendezés működik, melyek fél óránként rögzítik a mérési eredményeket. Az imisszió mérés során a gyár környezetre gyakorolt közvetlen hatásait vizsgálják. A gyár építése közben megtörtént az ún. alapállapot felmérés. 2012-től további mérések indulnak. A szálló és az ülepedő por mennyiségét a hatóság méri. A talajvíz minőségét a gyár területén kiépített két kútban vizsgálják, melyekhez tartozik egy referenciakút a gyár területén kívül. Az egészségügyi monitoring rendszer alapállapot-mérése a háziorvosok segítségével történt még a gyár működését megelőzően, és nem túl kedvező eredményt mutatott a környékben élők egészségi állapotáról. A cementgyár környezetében élők egészségügyi állapotának nyomonkövetése a jövőben is tovább folytatódik. A beszállítói út zajszintjét is további mérésekkel kísérik figyelemmel.Kérdésre válaszolva a gyárigazgató és az ügyvezető elmondták, hogy vészhelyzet esetére külön forgatókönyvvel rendelkezik a cementgyár, de szerencsére itt nincsen olyan veszélyes anyag, mint például egy vegyigyárban, cunaminak, földrengésnek pedig nincs nagy esélye Királyegyházán.  Persze történhetnek balesetek, az indonéziai gyárat például a településsel együtt mosta el a cunami annak idején (2004), de már újraépítették.Szintén kérdésre válaszolva fejtette ki Mikita István, hogy a mérési eredmények más közeli gyárakéhoz hasonlítva három komponens tekintetében alacsonyabbak, egyben pedig egyenlők. Ha ehhez hozzáadjuk még, hogy az energiafelhasználás is a királyegyházi gyárban a legalacsonyabb, ismét joggal fogalmazhatjuk meg, hogy Európa legmodernebb cementgyáráról beszélünk.

Zadravecz Zsófia elmondta, hogy a LAFARGE és a WWF által létrehozott közös alap segítségével ebben az évben a két szervezet közös fenntarthatósági projektbe kezd. A megújuló energiaforrások hasznosítására és a helyi természeti értékek megőrzésére létrejött projekt több pozitív hozadékkal is kecsegtethet. Környezetbarát energiaforrást szolgáltathat, bevételt teremthet a helyi közösségek számára, továbbá hozzájárul a környezetünk megóvásához.