A házasság világhete

A társadalomért a család tud felelni igazán, a házasság világhete (február 13-19.) pedig az egész társadalom megújítója lehet, ha az embereket arra indítja, hogy komolyan vegyék ezt az intézményt – mondta Bíró László, a Magyar Katolikus Püspöki Kar családreferens püspöke Budapesten, a házasság hete elnevezésű rendezvény sajtótájékoztatóján.

 

A házasság "szinte kimeríthetetlen téma." A katolikus egyház a házasságot a hét szentség közé sorolja, és szentnek tekinti, mert ez egy különleges életszövetséget jelent két ember között, amire Isten áldását kérik. Már a Biblia első könyve (Teremtés Könyve) beszél arról, hogy Isten teremtő tervében benne volt a család gondolata, hiszen az embert két neműnek teremtette. (Ezért is nem fogadhatja el az egyház az azonos neműek "házasságát", mert az egy abnormális jelenség!) "Legyetek termékenyek, szaporodjatok, töltsétek be a földet!" (Ter. 1, 27-28), valamint " A férfi elhagyja apját és anyját, feleségéhez ragaszkodik, és a kettő egy test lesz" (Ter. 2,24) Egy testté csak két ember lehet, ezért Isten áldó kijelentése feltételezi az egynejűséget és a felbonthatatlanságot (az ősbűn következménye lett később a többnejűség). Jézus kifejezetten megvédi a házasság intézményét azzal a farizeus és írástudó csoporttal szemben, akik a válást akarták legalizálni Mózes "bizonyos esetekre való" engedélyére hivatkozva és azt mondja, hogy "Kezdetben nem így volt!" (Mt 19,8) A keresztény házasság lényeges tulajdonságai: az egység, a felbonthatatlanság és a nyitottság az élet továbbadására. Feltehetjük a kérdést, hogy a mai fiatalok egy jelentős része miért nem mer belevágni ebbe az életre szóló kalandba?! Talán csonka családban nőttek fel; nem láttak jó családmodellt; kényelmesebbnek gondolják a "csak összeköltözést", valamint nem mernek hűséget, kitartást és nem utolsó sorban felelősséget vállalni. Háromgyermekes apukaként azt kell, hogy mondjam, hogy csodálatos dolog a házasság, még akkor is, ha néha vannak nehézségek. Azt üzenem a fiataloknak és házasságra készülőknek, hogy imádkozzák ki leendő párjukat, ismerjék meg egymást "lelkük mélyéig", de ugyanakkor tisztán, valamint nem elsietve, és soha ne hagyják ki Istent a kapcsolatukból, Ha ennek tudatában kötik meg házasságukat, akkor nincs mitől félni! A szülői felelősség tisztánlátásához és a "házaspárok közötti küzdelmek" méltó megoldásához segítséget adhatnak Alex Kendrick filmjei, amit az interneten feliratosan meg lehet nézni (Fireproof-Tűzálló, valamint a Courageous-Bátorság emberei).