FESZES-ben a kick-boxosok

Engem mindig is érdekelt a sport, így próbáltam ezen az úton maradni. Szerettem volna terjeszteni az emberek között a sportot, az egészséges életmódot, megmutatni, hogy igenis élvezhető a mozgás és jó. Testnevelésből érettségiztem, majd 2012-ben kick-box edzőként végeztem a Szinergia Szakiskolában.

Nem álltam meg itt! 2013-ban rekreációs mozgásprogram vezetőként, személyi edzőként és animátorként végeztem. Nagyon jól tudom, hogy mennyire kevés lehetőség van a kistérségi falvakban, mint Királyegyházán is, tudom, mert én több sportágat is űztem kiskoromban, de ezeknek száma jelentősen megcsappant, mikor Királyegyházára költöztem. Nehéz a bejárás a ritka buszjáratok miatt az olyan helyekre, ahol több lehetőség van, sok családban rosszak az anyagi körülmények. Ennek hatására gondoltam úgy, hogy edzéseket szeretnék indítani falunkban. Két dolog miatt döntöttem így, az egyik, hogy lehetőséget teremtsek a sportolni akarók számára a másik, hogy egy jó közösséget hozzak létre településünkön. 2012 szeptemberében megkerestem Palkó Ottót, az iskola igazgatóját azzal a céllal, hogy támogatását kérjem, mégpedig abban, hogy bocsássa rendelkezésünkre a tornatermet. Készséggel támogatott. Ennek köszönhetően elkezdhettem edzéseket tartani. Kezdetben nem volt túl sok érdeklődő, ha jól emlékszem négy-öt fővel indultunk neki a hosszú útnak. Örömömre idővel ez változott, pár hónap alatt a létszám megemelkedett hét-nyolc főre, ami lehet, nem hangzik túl soknak, de egy adott sportágban egyetlen kis faluban, ez a létszám igenis jelentősnek mondható. Egész jó kis közösség alakult ki, létszámunk folyamatosan változott, hol emelkedett, hol csökkent, voltak, akik csak néha egy-egy edzésre benéztek és voltak, akik állandó lelkes tagként erősítették csapatunkat. Emlékszem, egyik edzésen a tornateremben valami oknál fogva elment az áram, így nem volt világítás. Mondtam is a többieknek, sajnos így nem tudok edzést tartani, de persze ez nem volt ilyen egyszerű, ők ragaszkodtak az edzéshez, elkezdtek vizsgálódni mi lehet a baj. Kiderítették, hogy a biztosítékkal volt valami gubanc, sajnos már nem emlékszem mi, de a lényeg, hogy kijavították, így egy fél órás késéssel, de elkezdhettünk edzeni. Talán ez volt az a pont, mikor rájöttem van lehetőség ebben a kis közösségben, közösség igen, mert akkorra már azzá fejlődtünk, barátságok alakultak és erős kapcsolati szálak. Megfordult a fejemben, hogy komolyabb vizek felé kellene vennünk az irányt, esetleg egyesületet létrehozni, de ekkor még nem mertem nekiindulni. A Közalapítvány által sikerült egy kis pénzösszegre is szert tennünk, melyből tudtunk vásárolni bokszzsákot, kesztyűket, alkarpajzsot, fejvédőket. Ahogy teltek a hónapok, egyre többen lettünk és még inkább tetszett ez az egész. Eközben én is fejlesztettem magamat, és új dolgokat tanultam meg, más edzésmódszerekkel is ismerkedtem. Megfogalmazódott bennem valami. Rájöttem, hogy egyik edzésmódszer sem lehet tökéletes, hiszen olyan nem létezik, mindegyiknek megvan az előnye és hátránya. Viccesen hangzik, de talán a legnagyobb inspirációt egy tévésorozatból kaptam, mégpedig egy gladiátoros sorozatból. Elgondolkodtam, hogy igen, egy gladiátornak valóban tökéletes edzettségi szinten kell lennie. Mindez azért fontos, mert ezek a dolgok alakították ki bennem, azt az elképzelést, miszerint ha vegyítjük a különféle edzésprogramokat, akkor a tökéleteshez közelit hozhatunk létre, egy igazi Hibrid Gladiátor edzést. Elkezdtem többféle edzésprogramot tartani, mint pl: Insanity, Fegyenc edzés, Bootcamp, Kick-Box, és pár emberrel konditerembe is járunk. Mindezen felül elkezdtünk tanulni botos páros küzdelmeket, hogy az egésznek adjunk egy gladiátoros varázst. Mikor megindítottuk ezt az egész rendszert, és videókat csináltunk róla, amiket közösségi oldalakra feltettünk, még többen lettünk. Itt már tudtam: egyesületet kell létrehoznunk! 2013 telén már 10-12 főre tehettem az aktív emberek számát, és ezen felül még legalább 5-6 ember néha-néha meglátogatott minket. Jártak hozzánk Mozsgóról, Szentlőrincről, Kozármislenyből és nyilván Királyegyházáról.  Emlékeim szerint 2014 februárjában felkerestem minden tagunkat egyesével, egy beszélgetés erejére, ahol megkérdeztem őket, szeretnének e részt venni aktívan egy olyan közösség kialakításában, amely nem csak formális, hanem ténylegesen hivatalosan egyesületként működő, ténykedő szervezet, melynek segítségével későbbiekben akár pályázhatunk szerekre, támogatásokra, pályázatokra. Mindenki igennel felelt, így márciusban megtartottuk az első alakuló gyűlést, és beadtuk a papírokat a cégbíróságra. Sajnos nem olyan könnyű megfelelni a törvényeknek, így ez még mindig folyamatban van. Aktív tagjaink száma 15 főre tehető, persze nem tud mindenki mindig ott lenni edzéseken, hiszen a munka, a költözés, a család ott van és ott is lesz, de ha segíteni kell, jönnek, amennyiben tudnak. A korosztályunk 9 évestől egészen a 40 évesig terjed. Az egyesület neve nem más, mint Ferus Ensis Szabadidő Sport Egyesület (FESZES), legalábbis ez a terv. Mi is az a Ferus Ensis? Latin név. Mivel a római kori gladiátorok inspiráltak, így szerettem volna egy kis latin fantázianevet belecsempészni, amit nem kell, hogy mindenki értsen, de a tagok ennek szellemében járnak hozzám, igazi kis gladiátorok. A szó jelentése pedig: éles kard, illetve másik értelmezésben vad penge. Mi is az igazi célunk az egyesülettel? A testi, lelki és szellemi felüdülés és fejlődés biztosítása. Az ilyen jellegű igények szervezett formában történő felkeltése és kielégítése. Az egészség és a jó erőnlét fenntartása és fejlesztése.  Belföldi és külföldi intézményekkel, szervezetekkel történő kapcsolat kialakítása, tapasztalatok megosztása, közös tevékenységek szervezése. Fiatalok közösségi összefogása. Ókori és középkori harcmodorok megismerése, történelmi áttekintése. A rendszeres testedzés igényének felkeltése és megtartása. A FESZES tagjai számára biztosítani a szabadidő egészséges és kulturált eltöltését, az ifjúság fizikai teljesítőképességének, edzettségének fejlesztését. A lehető legtöbb fitnesz irányzat megismerése, kipróbálása, űzése. Az Egyesület kiemelt célja, a Kick-Box társadalmi elismerésének növelése. Gladiátor kori harcok, és edzésmódszerek felelevenítése, tökéletesítése a mai sporttudomány segítségével. A vidéken élő hátrányos helyzetben lévő emberek sportolási lehetőségének biztosítása.

Persze sok más célunk van még. Szeretnénk állandó sportprogramokat tartani, lehetőséget biztosítani azoknak, akiket ezek a sportágak, edzésmódszerek nem érdekelnek, csak szívesen mozognának szabadidejükben esetleg egy tollas keretein belül, vagy kosárlabda, gyalogtúra, röplabda és még sorolhatnám. Fontos, hogy mozogjunk, és fontos ezt elismernünk. Nem csak a szórakozóhelyeken lehet káros szenvedélyek társaságában barátokra, szerelemre szert tenni, vagy csak jól érezni magunkat, hanem egy igazán jó közösség tagjai között játékos programok által, rendezvények, sport, edzések űzése során is. Remélem, célunk megvalósul, Királyegyháza felébred mély álmából, és egy olyan aktív fiatal közösség alakul ki, ahol a jó kedv állandó, hatalmas a lelkesedés, együtt mozgunk, mint egy nagy család, és sikerül ebbe a kis faluba elcsalogatni más falvakból, városokból embereket, így feltölteni falunk életét. Sokan lehet, úgy gondolják ezek csak szép álmok, de nem én, mert járnak hozzánk Szentlőrincről kicsik és nagyok is összesen heten, voltak már Mozsgóról, és egy aktív fiatal Kozármislenyből jár le hozzánk edzésekre. Jelenleg a Baranya Ifjúságáért Nonprofit Kft-nél dolgozom ifjúságsegítőként és sportprogram szervezőként. Remek példákat látok arra, hogyan törnek fel kis falvak, hogyan állnak fel a megtört fiatalok, és lesznek tehetséges angyalok. Csak mi tudunk tenni magunkért! Hiszek abban, hogy a FESZES által a helyi fiatalok közreműködésével megvalósul minden célunk.