Gyermekorvosi tanácsadás

2013. január 29-én került megrendezésre a TÁMOP 5.5.1.B-11/2 „Családi közösségi programok és szolgáltatások fejlesztése a Királyegyháza Római Katolikus Plébánia szervezésében” programsorozat keretén belül a soron következő előadásunkra a Királyegyházai Általános Iskola földszinti aulájában, melynek témája a "Gyermekorvosi tanácsadás" volt.

Az előadás megtartására szándékosan olyan előadót kértünk fel, akit a helyi lakosok nagyon jól ismernek – dr. Budavári Beáta gyermekorvost Szentlőrincről –, mert így a kérdéseiket "közvetlenebbül" intézhették hozzá a kedves résztvevők. A doktornő a "Család megtartó ereje" témakörünkön belül először egy rövid kisfilmet mutatott be nekünk "Az élet vonata" címmel, majd az önismeretről és a személyiségtípusokról beszélt. Jellemünk formálásához elengedhetetlen a kellő önismeret, amely egy hosszú folyamat és nem tart lépést a növekedéssel. A személyiségtípusokat különböző szemszögből kategorizálta temperamentum, alkat, irányultság és a külvilág felfogása szerint. A személyiségünk kialakításában szerepet játszanak az öröklött és a különböző környezeti hatások. Beszélt az "ősbizalomról", amelyet a szerető, derűs környezet alakíthat ki. Az egészséges személyt jellemzi a jó kapcsolati képessége, magabiztossága és az öröme a munkavégzésében és a pihenésében. Az öntudatos embert pedig a felelősségvállalás, a szorongás nélküli kiállás, a jó önismeret és az érzelmeinek kifejezése jellemzi. A "Szülők és a gyerekek" viszonyánál fontosnak tartotta megemlíteni a megfelelő pár kiválasztását, a jó házasságot, a szülők egyenértékűségét és a biztonságos család kialakítását. Megemlítésre került, hogy a gyerekek örökölhetik szüleiktől a személyiségjegyeket, alapvonásokat, sőt még a konfliktuskezelésüket is (amely akár lehet romboló is), az alkoholizmusra és öngyilkosságra való hajlamot is. Az "Anya – gyerek" viszonyban négyféle kötődésről beszélt a doktornő: 1) Biztosan kötődő; 2) ambivalens; 3) elkerülő, elutasító; 4) szorongó elkerülő. A családmodellek a következők lehetnek: diktátor a családban; anyakirálynő a családban; cipekedő szülő; "egyenlősdiek"; veszekedők; elszigeteltek; csonka családok, nagyszülő, mint "marionett mester"; "gyereket bálvánnyá tevő" szülők. A következő nagyobb téma címe: "A másik: NEM!?"  Itt először idézeteket hallhattunk a férfiról és nőről, valamint a "másságról".  "Női agy – férfi agy" alcímmel előadónk beszélt az agyféltekék eltérő specializálódásáról; a koponya alakjáról és nagyságáról; a homloklebeny és temporálislebeny nagyságáról; a kisagyról és az agykéregről. Az agyműködés szempontjából különbségek vannak a nemek között. (Pl.: amíg a férfiaknál a térlátás, a logika és a koncentráció jobban működik általánosságban, addig a nőknél a verbalitás, a gazdagabb szókincs, a jobb hallás és jobb szaglás a jellemző.) Ezek után a férfi és női agyról egy filmet is megtekinthettünk Mark Gungor előadásában. Az "egészséges életmód" feltételei témában megemlítésre került, hogy testileg az örökletes tulajdonságok a befolyásolóak, lelkileg az, hogy mennyire élek harmonikus életet, szociális szempontból pedig az, hogy milyenek az életkörülményeink, az életkilátásaink és a munkánk. Ezen az estén az utolsó nagy témakörünk az "Erőszak a családban" címet viselte, amiben a doktornő arról beszélt, hogy sajnos egy általános jelenségről van szó. Az agresszió forrása a félelem és az önismeret hiánya, és sajnos ez a családon belüli viselkedés mindenkit érint. A gyerekbántalmazás (Child Abuse) cselekvő bántalmazást jelent a gyerek sérelmére, de ide kapcsolhatjuk azt is, amikor elmulasztják megvédeni a gyermeket (tartós mulasztás). Meglepő volt hallani, hogy a statisztikák szerint több anya követ el gyerekbántalmazást, mint apa! (Gyermekbántalmazás statisztikája: város: 0,6%; falu: 1%; fiú/lány: 60%-40%). Ami segíthet ebben a témában az az, hogy segítséget kell adni a szülői szerepre való felkészítésben; a tömegkommunikációs tájékoztatás, illetve a házassági, családvédelmi és az egészségügyi tanácsadások során. Előadásunk végén lehetőség nyílt egy kötetlen beszélgetésre a résztvevők között egy kis meleg tea és friss pogácsa társaságában.