Újabb lépés

A Királyegyházai Cementgyár hamarosan csatlakozhat a nem fosszilis tüzelőanyagokat felhasználó gyárak sorához, köszönhetően a másodlagos tüzelőanyag felhasználáshoz kapcsoló engedélyeztetési eljárás újabb állomásának.

 

A LAFARGE Cement Magyarország Kft. megkezdte az összevont környezeti hatásvizsgálati és egységes környezethasználati engedélyezési eljárást, melynek eredményeképpen hamarosan a LAFARGE királyegyházai gyárában is megvalósulhat a világszerte elterjedt gyakorlat, a másodlagos tüzelőanyagok használata. Elkészült a végső dokumentáció, mely korábban, a lakosság bevonásával tartott lakossági fórumok eredményeképpen – a környékbeliek javaslatait figyelembe véve – tartalmazza a Királyegyházai Cementgyár által bevezetni kívánt másodlagos tüzelőanyag-felhasználás terveit. A párbeszéd során a gyár több alkalommal is kikérte a környékbeliek véleményét, javaslatait, észrevételeit a tervezett beruházással kapcsolatosan. A Szentlőrincen és a Királyegyházán tartott találkozók lehetőséget biztosítottak a lakosok számára, hogy egyrészt megismerjék a másodlagos tüzelőanyag-felhasználás részleteit, másrészt pedig, hogy elinduljon egy olyan folyamat, melynek eredményeképpen a LAFARGE megismerte, és a lehetőségekhez mérten beépítette a lakossági észrevételeket, javaslatokat a végső engedélykérelembe. A LAFARGE mindennapjaiban, illetve a régió életében is új fejezetet nyit a Királyegyházai Cementgyár a másodlagos tüzelőanyagok bevezetésével. Elkötelezett a környezetvédelem mellett, ugyanis a LAFARGE célja, hogy a fenntarthatósági törekvéseknek megfelelően 2020-ra 33 százalékkal csökkentse a tonnánkénti szén-dioxid kibocsátás mértékét. A Királyegyházai Cementgyár is magáénak érzi az elkövetkezendő nyolc év környezetre vonatkozó filozófiáját, és mindent megtesz a környezeti hatás minimalizálásáért, melyre lehetőséget ad a másodlagos tüzelőanyagok alkalmazása a cement- és klinker gyártás során. Így az anyagában már nem hasznosítható anyagok, mint például a gumi, vagy az aprított műanyag a folyamat eredményeképpen tüzelőanyagként kerülnek felhasználásra, és nem a lerakóhelyeken végzik. A tüzelőanyagok sorában helyet kaphatnak a biomassza jellegű anyagok, a mezőgazdasági melléktermékként képződő anyagok (például kukoricaszár), melyek a LAFARGE Csoport tervei szerint 2020-ra a 30 százalékát adják majd a nem fosszilis tüzelőanyagoknak. A dél-dunántúli régió helyzetén is segíthet a biomassza felhasználása, melynek előállítása kitűnő lehetőséget jelenthet a környékbeli lakosok számára, munkahelyeket teremthet a gazdaságilag hátrányos térségben. A LAFARGE Királyegyházai Cementgyára, mint egy, a környezetére ható beruházás, folyamatosan törekszik arra, hogy csökkentse szén-dioxid kibocsátását, és csökkentse hatását a környezetre. Ennek a célnak kiváló eszköze a másodlagos tüzelőanyagok bevezetése és a folyamatosan egyre kisebb mennyiségű fosszilis tüzelőanyag felhasználása a gyár tevékenysége során.

További információ: www.lafarge.hu