Nehéz év elé nézünk

Nehéz, nagyon kemény év lesz 2012. Jelentős átalakulásokat kell elkezdenünk, és lefolytatnunk. Nem mindegyik átalakítás jelent feltétlenül 2012-ben változást, hiszen lesznek olyan változások, melyek 2013. január 1-jétől lépnek életbe, de nyilvánvalóan ezekben az esetekben is az előkészítő munkálatokat el kell végeznünk idén.

Olyan költségvetést kell kialakítanunk, amely segítségével könnyebben tudjuk majd venni az akadályokat. Biztosan lesznek konfliktusos helyzetek, nehéz döntések, de amióta elvállaltam a polgármesterséget számoltam azzal is, hogy ez a poszt nemcsak sikerekből áll, hanem vannak és lesznek nehéz pillanatok és nehéz döntések is. Alapvetően pozitív beállítottságú ember vagyok, szeretem megoldani a nehézségeket, igyekszem megfelelni a kihívásoknak, és minden esetben próbálok kompromisszumra törekedni. Mivel Királyegyházán nincs 2000 lakos, az önkormányzati törvény módosításának értelmében 2012-ben hét önkormányzatnak kell társulnia, hogy megtarthassuk a hivatalunkat. Ehhez folyamatosan tárgyalásokat folytatok. Az általános iskola 2013-ban kerül állami fenntartásba, és szintén 2013 januárjában jönnek létre a járási hivatalok. A közoktatási intézmények átadásával egyrészt kevesebb kiadással kell kalkulálnia az önkormányzatnak, ám mivel a bevételek egy részét elviszi a központi költségvetés, kevesebb lesz a bevételünk is. Hogy a kettő között milyen lesz az arány, még nem lehet megmondani, de azzal mindenki tisztában van, hogy a lakosság fizetési tűrőképessége véges, az adókat nem lehet, és nem is fogjuk radikálisan növelni. Nem az a célunk, hogy bármelyik királyegyházi lakost jelentős adóteherrel sújtsuk, ám mégis szükség van bevételre. Meglátásom szerint ahhoz, hogy hosszú távra tudjunk tervezni, nem kell új adónemeket bevezetni, sőt, a következő években csökkentenünk kellene a helyi vállalkozásokra nehezedő adóterheket. Ennek alapfeltétele, hogy jelentős cégek települjenek meg a cementgyár körzetébe, hiszen így az adóbevételeink növekedhetnek. Tavaly több olyan sikeres pályázatunk volt, amelyek megvalósítása erre az esztendőre esik. Ezek közé tartozik a kerékpárút projektünk, az ivóvíz-minőségjavító program, az IKSZT, a régi kultúrház felújítása. Közmunkaprogram pályázaton, amely februárban indul, 46 embernek tudunk helyben munkát adni. A Pécsi Vízügyi Igazgatóság által meghirdetett közmunkaprogramban szintén február elsejétől – 2012 decemberéig szólóan – további 12 embernek lesz lehetősége munkára. Az érintett regisztrált munkanélküliek megkeresése folyamatban van. A településünk életének színesítésében a civil szervezetek szerepe egyre inkább előtérbe kerül. Több olyan szervezet is működik Királyegyházán, amely aktívan jelen van a falu közéletében, és számos közös programot tudtunk lebonyolítani. Remélem a gazdasági válság ellenére is színvonalasan megtarthatjuk ünnepeinket, őrizhetjük hagyományainkat.

 

A falu lakóitól azt kérem, próbálják megérteni ezt a nehéz helyzetet, és türelmesen segítsük egymást.