Az Alkotmánybíróságon jártunk

Kiss László, alkotmánybíró az áprilisi királyegyházai előadása alkalmával meghívást intézett hozzánk, miszerint szívesen lát bennünket a Magyar Köztársaság Alkotmánybíróságán egy látogatásra. A meghívás beteljesedett, nem is akármikor, mert a Bíró úr szándékosan úgy intézte, hogy tanúi lehessünk 2010. október 27-én, amikor az Alkotmánybíróság eredményt hirdet. Mint tudjuk, hatalmas port vert fel a döntés, melyben az Alkotmánybíróság érvénytelenítette az Országgyűlés által megszavazott törvényt (a végkielégítések kétmillió forint fölötti részének visszamenőleges hatállyal történő megadóztatásáról), így joggal mondhatjuk: történelmi pillanatot élhettünk meg személyesen, tűzközelben.

Mint tudjuk, hatalmas port vert fel a döntés, melyben az Alkotmánybíróság érvénytelenítette az Országgyűlés által megszavazott törvényt (a végkielégítések kétmillió forint fölötti részének visszamenőleges hatállyal történő megadóztatásáról), így joggal mondhatjuk: történelmi pillanatot élhettünk meg személyesen, tűzközelben. Az eredményhirdetés csaknem másfél órán át tartott a több párhuzamos indoklás miatt, de a szigorú hivatalos részt hamarosan barátságos beszélgetés váltotta fel Kiss bíró úr és törzskarának tagjai segítségével.  Betekintést nyerhettünk az Alkotmánybíróság mindennapi működésébe, szerepébe a társadalom életében. Ebéd után a törzskarra is fellátogathattunk, ahol a kötetlen beszélgetés közben folyamatosan érkeztek a hírek a sajtó és a kormány reakciójáról a délelőtti eredményhirdetéssel kapcsolatosan. Tapintható volt a feszültség a szobában, de ez nem ment az egyébként emelkedett hangulat rovására, köszönhetően vendéglátóink udvarias és igen kedves magatartásának. Bízom benne, hogy minden jelenlévő nevében állíthatom, felemelő érzés volt egy ilyen magas rangú intézmény falai közt járni, és a törvényhozás illetve bírálat légkörét szinte a bőrünkön tapasztalva megélni. Számomra a legfőbb tapasztalata ennek a kirándulásnak az volt, hogy milyen kevéssé vagyunk tudatában a hétköznapi életünk során, hogy a legnagyobb súlyú döntések meghozatala mekkora felelősséggel társul, és hogy mekkora a saját felelősségünk a demokrácia gyakorlása során.