Megfogtuk a vizet!

2010. május 17-én reggel Gyenis István értesített, hogy Királyegyháza határában a szántóterületeket elöntötte a víz. Bejártuk traktorral a veszélyeztetett területet, és mivel láttuk, hogy nagyon magas a vízállás, a vízügyi igazgatóságra jelentettem a tényeket. Lőrinc Gábor vízügyi szakemberrel felmértük a veszélyt, és megállapítottuk, hogy a gátat Királyegyháza felől meg kell emelni, mert elöntheti a települést a víz.

Intézkedtem, hogy zsák és homok kerüljön a településre. Ligler László alpolgármesterrel, Kósa Tihamér és Borza Ferenc képviselőkkel folyamatosan összehangolva szerveztük a munkát. Hamarosan 80-100 ember, túlnyomórészt közmunkások, gazdák, falubeliek, akiket értesíteni tudtunk dolgozott azért, hogy a gát minél gyorsabban épüljön. A gát 2-3 kilométerre volt a központtól, ahol a zsákokat töltötték, a szállítás pedig igen nehéz volt, mert az utakat már elöntötte a nagy mennyiségű víz. A pótkocsis traktorokat a töltésre úgy kellett felhúzatni, és az eső folyamatosan esett. A homok beszerzése volt a legnehezebb, mert máshol is vészhelyzet volt. Délután már a munkából hazatértek, polgárőrök, középiskolás diákok is velünk együtt dolgoztak. A hivatal dolgozói szendvicseket készítettek, az iskola konyháján teát főztek. Este 21.00 órakor „megfogtuk a vizet!”, sikerült megállítani a vízfolyást. A két nap alatt összesen 8000 zsákot töltöttünk meg, több mint 2000 mázsa homokot használtunk fel, öt pótkocsis traktorral, egy húzató traktorral, egy árokásó markolóval és egy rakodó géppel tudtuk ezt a hatalmas munkát elvégezni. Köszönet, hogy gépeivel rendelkezésre állt Gyenis István és családja, Ádám László és családja, ?s Ferenc és családja, Csóka Gábor, Kósa Tihamér, Balázs Tibor, Balázs Krisztián, és köszönet ifjú Tóth Gyula és Nagy József gépkezelőknek. Köszönöm mindazoknak, akik hívásunkra jöttek és segítettek! A közmunkásoknak, a Polgárőrség tagjainak, azoknak, akik munka után fáradtan a gátra jöttek és dolgoztak, a fiataloknak, középiskolásoknak, mindenkinek, aki keze erejével dolgozott, és részt vett a zsákok töltésében, a gátépítésben, és a zord időjárás ellenére kint a gáton tartották a frontot. Köszönjük a gyöngyfaiak segítségét! Az összefogás megmentette településünket az árvíztől.

További részletek a Galériában!